Medovina - medové víno

Medovina (medové víno) se ve střední Evropě pije již od nepaměti. Přesto se před několika desítkami let mohlo zdát, že medovina upadne do zapomnění, v posledních letech však prožívá opět své zlaté časy. Obliba medoviny rychle roste a můžeme ji najít nejen ve specializovaných obchodech se včelími produkty. Chlazená medovina je výborným aperitivem, ohřívaná medovina příjemně rozehřeje, míchaná medovina s dalšími nápoji dodává aroma a samotná pak má i blahodárné účinky na zdraví. Medovina je tradiční nápoj, který je obecně spjatý pouze s akcemi jako jsou sváteční a historické trhy.

Historie medoviny (medového vína)

Medovina je jedním z nejstarších alkoholických nápojů které lidstvo zná. Zprávy o zkvašeném medovém nápoji pocházejí již od starých Řeků, Egypťanů a dob říše Římské. Zejména je pak spojována s keltskými, germánskými a vikingskými kmeny. Na výsluní popularity je pak medovina v době středověku, než je vytlačena pivem a vínem.

Klasická medovina vzniká kvašením medového roztoku (medu a vody) s přidáním bylin a koření. Ve větší části světa je známa pod názvem metheglin. Chuť medovin se liší podle použitých ingrediencí, druhu a množství medu, doby kvašení a zrání, teploty, doby stáčení atd. Nezkušený medovinář, staročesky medník, může produkt velice snadno poškodit a tím znehodnotit výslednou chuť.
V naší zemi se medovina také hojně užívala v období říše Velkomoravské (6.- 9. stol.) až do doby, kdy na Český trůn usedl Karel IV.15. stol. nastává úpadek výroby medoviny a v roce 1626 je naposledy medovina zmiňována ve veřejné listině Ferdinanda II.

Výroba medoviny (medového vína)

Medovina je vlastně medové víno vzniklé kvašením medného roztoku. Medný roztok vzniká rozpuštěním medu ve vodě s cukernatostí  20-32 %. Medový roztok má tedy hmotnostní poměr například 30 : 80.  Dříve se takto připravený roztok vařit, aby  se odstranily bílkoviny. Medový roztok však dlouhým vařením ztratil řadu hodnotných látek. Dnes se v praxi spíše přefiltruje. Pro takový způsob přípravy medoviny se používají zejména vysoce kvalitní druhy medů. Nic nepokazíme, když roztok mírně okyselíme kyselinou mléčnou nebo citrónovou. Větší kyselosti lze dosáhnout i přídavkem ovocného moštu namísto vody v množství 30–50 %. Přidat můžeme i koriandr, puškvorec, pelyněk, galgán a další, dle vlastní fantazie.

Vařením, resp. filtrací jsme z medoviny odstranili veškeré kvasinky a proto je nyní musíme přidat. Výzkumný ústav včelařský Dol nabízí speciální kultury kvasinek, které zaručí řádné prokvašení roztoku. Pokud jsme roztok vařili, můžeme do něj kvasinky přidat až po ochlazení na teplotu pod 35 °C. První kvašení medoviny by mělo proběhnout při pokojové teplotě kolem 22 °C, v nádobě naplněné asi do 3/4 a uzavřené kvasnou zátkou. Trvat bude asi 6–8 týdnů. Poté je potřeba medovinu stočit, a následně bude medovina zrát při teplotě asi 12–15 °C zrát, a to přibližně 9–24 měsíců, než ji budeme moci stočit do lahví. 

Medovina v eshopu včelařské potřeby